سایه روشن های بورسی برنامه وزیر پیشنهادی صمت

با روی کار آمدن دولت سیزدهم فعالان بازار سرمایه رویکردهای احتمالی کابینه را بررسی می کنند؛ رویکردهایی که دست کم تا چهار سال آینده بر انواع سرمایه ها و دارایی ها در کشور اثر گذار است. بازار سرمایه به عنوان عضوی از اقتصاد ایران نقشه راه خود را با برنامه های دولت ترسیم می کند؛ عضوی که حالا وزن بالایی در اقتصاد پیدا کرده و به عنوان یک مجموعه تاثیرگذار بر تحولات اقتصادی خودنمایی می کند.

به گزارش گروه بازارسرمایه پایگاه خبری اقتصاد خبر ، 

با روی کار آمدن دولت سیزدهم فعالان بازار سرمایه رویکردهای احتمالی کابینه را بررسی می کنند؛ رویکردهایی که دست کم تا چهار سال آینده بر انواع سرمایه ها و دارایی ها در کشور اثر گذار است. بازار سرمایه به عنوان عضوی از اقتصاد ایران نقشه راه خود را با برنامه های دولت ترسیم می کند؛ عضوی که حالا وزن بالایی در اقتصاد پیدا کرده و به عنوان یک مجموعه تاثیرگذار بر تحولات اقتصادی خودنمایی می کند.

 اگرچه ماهیت بازار سرمایه مستقل از تصمیمات دولتی است و تنها توسط سازمان بورس و اوراق بهادار هدایت می شود اما نمی توان اثر سیاست های کلان اقتصادی بر این بازار را انکار کرد؛ سیاست هایی که نه فقط توسط یک وزارت خانه و سازمان بلکه توسط مجموعه کابینه دولت سیزدهم اتخاذ خواهد کرد. یکی از مهم ترین وزارت خانه های دولت برای بازار سرمایه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. این وزارت خانه با راهبری استراتژی صنعتی کشور بر فعالیت شرکت های بورسی اثرگذار است. در سال های اخیر سیاست هایی مانند قیمت گذاری دستوری و بخشنامه های تنظیم بازار بیش از هرچیز برای ناشران بورسی چالش برانگیز بوده است؛ سیاست هایی که مستقیما توسط وزارت صمت برنامه ریزی و تدوین می شود.

حالا رضا فاطمی امین به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت صمت دولت سیزدهم به مجلس معرفی شده است. او پیش از این سابقه حضور در وزارت صنعت به عنوان معاون وزیر، عضویت در اتاق بازرگانی تهران و هیئت عامل «ایدرو» را تجربه کرده است. وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه های پیشنهادی خود را که شامل برنامه های کوتاه مدت و 36 طرح تحول بنیادین در بخش صنعت، معدن و تجارت است به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.

از تشکیل صندوق ارزی تا راه اندازی کدال شرکت های دولتی

برنامه فاطمی امین شامل چند بخش مهم و مورد توجه برای فعالان بازار سرمایه است؛ بخش هایی که از قضا نقطه قوت برنامه های وزیر احتمالی محسوب می شود؛ او تشکیل یک صندوق ارزی برای هدایت نقدینگی ارزی را پیشنهاد می کند که در صورت اجرا می تواند اثربخشی داشته باشد. با این اقدام تکانه های ارزی ضرر کمتری به شرکت های بورسی وارد خواهد کرد. اگرچه از ساختار و جزئیات این صندوق اطلاعاتی ارائه نشده اما در صورتی که این صندوق به نحوی در ارتباط با بازار سرمایه باشد مزیت های آن بیشتر خواهد شد. 

وزیر پیشنهادی صمت، در بخش دیگری از برنامه های ارائه شده خود از پروژه راه اندازی کدال شرکت های دولتی رونمایی کرده است. اگرچه این طرح ممکن است ارتباطی به بازار سرمایه نداشته باشد اما اجرای آن فضای کسب و کار  و رقابتی ناشرانی بورسی را بهبود می بخشد.

ضعف در ارائه برنامه های بخشی و بلاتکلیفی ارز 4200 تومانی

برنامه های بخشی فاطمی امین برای صنایع مهم کشور مانند خودروسازان، پتروشیمی ها، فولادسازان و داروسازی نسخه ای کلی است که حتی متن آن عینا برای تمام صنایع کپی شده است؛ این شاید مهم ترین نقطه ضعف برنامه ارائه شده توسط وزیر پیشنهادی است. او در حالی نسخه ای کلی برای تمام صنایع تجویز کرده است که این صایع هرکدام از چالش ها و مشکلات خاص خود رنج می برند. در نسخه مشترک فاطمی امین برای تمام این صنایع تنها به ذکر برخی اهداف کلی برای هماهنگی زنجیره تولید اکتفا شده است.

نقطه ضعف دیگر در برنامه های وزیر پیشنهادی غفلت از تعیین تکلیف ارز 4200 تومانی است. با وجود اینکه او پیش از این در مورد تعیین تکلیف این موضوع اظهارنظر کرده بود اما در برنامه ها حتی یک مورد اشاره به ارز 4200 تومانی به چشم نمی خورد.

برنامه های کوتاه مدت

در برنامه پیشنهادی فاطمی امین، برنامه های کوتاه مدتی برای مدیریت بخش صنعت، معدن و تجارت به چشم می خورد که تنظیم بازار، صادرات، پشتیبانی و رفع موانع تولید از آن جمله است. مهمترین مسائل اقتصادی کشور در سال ۱۴۰۰، ثبات نرخ ارز، تنظیم بازار و کسری بودجه دولت است. وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش مهمی در ثبات بازار ارز و تنظیم بازار دارد.

در این برنامه آمده است: اولویت های کوتاه مدت «تنظیم بازار»، «صادرات» و «رفع موانع تولید» است. با افزایش صادرات، امکان تأمین مواد اولیه وارداتی فراهم شده و تداوم تولید تضمین می شود. علاوه بر این افزایش صادرات، توازن بازار ارز را بهبود بخشیده و از افزایش تورم جلوگیری میکند. رفع موانع تولید برای افزایش عرضه در بازارهای داخلی و صادرات ضروری است. رفع موانع تولید و افزایش صادرات منجر به تحریک تقاضا برای تولید و اشتغال و افزایش تولید می شود.

6 اولویت برای تنظیم بازار

فاطمی امین در برنامه پیشهادی خود رشد نقدینگی، رشد تولید و رشد قیمت های خارجی را مؤلفه های مؤثر بر تورم اعلام کرده است. او تأثیرات رشد نقدینگی را با اصلاح نظام توزیع قابل کنترل می داند. در برنامه او آمده است: افزایش تولید و کنترل نرخ ارز (از طریق افزایش صادرات) تأثیر کاهنده بر تورم دارند و مهمترین اقدامات نیمه دوم سال ۱۴۰۰ برای تنظیم بازار عبارتند از:

۱ - تکمیل سامانه جامع تجارت به ویژه تبادل اطلاعات گمرک و سایر دستگاهها با رفع نواقص سامانه جامع تجارت امکان رصد و رهگیری دقیق کالاها، اشراف اطلاعاتی بر جریان کالاو پول و امکان اعمال قواعد در طول زنجیره تأمین (به ویژه قواعد قیمت گذاری و ساماندهی نظام توزیع) فراهم می شود.

2 -اصلاح ساختار و ضوابط قیمت گذاری در زنجیره (از مرحله تولید تا مصرف) به ویژه در محصولات پایه و مواد اولیه (نظیر فولاد و پتروشیمی)

3 -تأمین مواد اولیه، اجزا و قطعات و تأمین مالی مناسب در راستای افزایش تولید به ویژه برای محصولات مهم در سبد هزینه خانوار

۴ -گسترش و تقویت مدیریت زنجیره تأمین در راستای تأمین به موقع مواد اولیه ، تأمین نقدینگی و اطمینان از فروش

5 -اجرای طرح های ویژه تولید و عرضه محصولاتی نظیر خودرو، لوازم خانگی، پوشاک

6 –شفاف سازی مأموریت ها و مسئولیت ها بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین و توزیع کالاهای اساسی با هدف رفع مصادیق تداخل، توازی و تزاحم

پروژه های تحول

در برنامه های فاطمی امین 36 پروژه تحول برای تحول بنیادین بخش صنعت، معدن و تجارت ارائه شده است که برخی از این پروژه ها (مانند پروژه های اشتغال و تأمین مالی) بین بخشی بوده و با مشارکت سایر وزارت ها اجرا خواهد شد. طبق این برنامه، پروژه های تحول تا پایان مهرماه امسال فعال شده و نتایج آن ها به تدریج از اواخر سال جاری حاصل می شود. طبق اعلام فاطمی امین، با اجرای این پروژه ها ساز و کارهای بخش صنعت، معدن و تجارت به طور کامل اصلاح  شده و بستر مناسبی برای حکمرانی هوشمند فراهم خواهد شد. از میان این 36 پروژه دو پروژه تشکیل صندوق های ارزی و راه اندازی کدال شرکت های دولتی برای فعالان بازار سرمایه حائز اهمیت است.

پروژه راه اندازی صندوق های ارزی

یکی از ابزارهای مالی مناسب در راستای مولدسازی دارایی های ارزی ، تشکیل صندوق های سرمایه گذاری و تأمین مالی ارزی است. در این پروژه، برای فرصت های سرمایه گذاری و تأمین سرمایه در گردش ارزی ، صندوق ارزی تشکیل می شود که دریافت و پرداختهای آنها ارزی است.

با راه اندازی این صندوق ها ۱ )تمایل مردم به خرید ارز فیزیکی با هدف حفظ ارزش و سفته بازی کاهش پیدا می کند، 2 )جذب چنین منابعی برای دولت ریسک های بین المللی ناشی از تحریم ها و بدهی های خارجی را در پی ندارد، 3 ) انگیزه برای خروج سرمایه از کشور کاهش پیدا می کند، ۴ )

خانواده ها از محل سرمایه گذاری ارزی خود کسب سود می کنند، 5 )منابع غیرمولد ارزی در راستای اقتصاد ملی بکار گرفته می شود.

صندوق های سرمایه گذاری برای تأمین مالی پروژه های بزرگ و پلتفرم های تاأمین جمعی برای پروژه های کوچک و متوسط ارزی می توانند بکار گرفته شوند.

راه اندازی کدال شرکت های دولتی 

وزیر پیشنهادی صمت، در بخشی از برنامه های ارائه شده خود از پروژه راه اندازی کدال شرکت های دولتی رونمایی کرده است.  در توضیح راه اندازی کدال دولتی ها آمده است: در این پروژه اطلاعات شرکت های تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت (حتی اگر عضو بورس نباشند) به طور شفاف مانند شرکت های بورسی منتشر خواهد شد. فاطمی امین وعده داده است که 36 پروژه تحول تا پایان مهرماه فعال شده و نتایج آن ها به تدریج از اواخر سال جاری حاصل شود.

انتهای خبر/

اگر خوشت اومد لایک کن
2
آخرین اخبار